Зміни в порядку сплати підприємцями ЄСВ за себе змусили багатьох ФОП замислитися над тим, куди б прилаштувати свою трудову книжку. Але на шляху до працевлаштування виникає багато запитань у потенційних працівника і роботодавця. Зняти їх допоможе наша стаття.
Що сталося?
З 2021 року запрацювало ЄСВ-звільнення для ФОП, які працюють у іншого роботодавця за основним місцем роботи (див. ч. 6 ст. 4 Закону № 2464*).
* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску...» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.
Такі багатоверстатники звільнені від сплати ЄСВ за себе за місяці звітного періоду, за які ЄСВ за них, як за найманих працівників, сплатив основний роботодавець.
Причому якщо за місяць ЄСВ сплачений роботодавцем у розмірі:
— не менше ніж мінімальний страховий внесок (у січні — листопаді 2021 року — 1320 грн, у грудні — 1430 грн), то ФОП 100 % звільнений від сплати ЄСВ за себе;
— менше ніж мінстрахвнесок (наприклад, у місяці прийняття/звільнення), то ФОП може, але не зобов’язаний, добровільно сплатити ЄСВ за себе за такий місяць. Наприклад,
якщо ФОП працевлаштується на основне місце роботи у кінці березня і роботодавець заплатить за нього ЄСВ, то ЄСВ за себе за цей місяць можна не платити
Навіть якщо сплачена сума внеску менша ніж мінстрахвнесок. А чи може ФОП доплатити до суми мінімального страхового внеску з урахуванням суми, сплаченої роботодавцем? Ні. Варіант доплати з урахуванням уже сплаченого за основним місцем роботи не передбачений.
А якщо роботодавець не сплатив ЄСВ, наприклад, тому що працівник увесь місяць у відпустці за свій рахунок? Вважаємо, що в цьому випадку у ФОП відкосити від сплати ЄСВ за себе не вийде. Адже у звільняючих ч. 6 ст. 4 Закону № 2464 та Інструкції № 449** йдеться про повну/неповну сплату ЄСВ за основним місцем роботи.
** Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску.., затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.
Яке ж місце роботи вважають основним? Те, де (1) працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де (2) знаходиться (оформлена) його трудова книжка, в яку вноситься відповідний запис про роботу. Це прямо вказано в п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464.
Щоправда з 10.06.2021 р. цей пункт Закону № 2464 буде змінений. Із нього зникне згадка про трудову книжку, а звучатиме він так: основне місце роботи — це те місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Держреєстру на її підставі.
АЛЕ! Принцип залишиться тим самим: основне місце роботи там, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору + визначив його основним у заяві про прийняття на роботу.
Джерело:i.factor.ua
21/03/2021