Сьогодні, 30 березня, ВРУ ухвалила в цілому президентський проєкт Закону №5300 "Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Його підтримали 312 нардепів.
Ним пропонується забезпечити за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів виплати допомоги застрахованим особам, які втрачають частину заробітної плати чи доходу у разі запровадження додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів.
Поки що остаточний текст Закону не оприлюднений. Нижче наведемо норми, закладені законопроєктом.
Очікується, що цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Умови та розмір виплати допомоги
Допомога застрахованим особам, передбачена цим Законом, буде надаватися у 2021 році одноразово.
Застрахована особа має право на отримання допомоги на підставі самостійного звернення такої фізичної особи.
Допомога застрахованим особам виплачується:
Застрахована особа, яка має право на отримання допомоги, має бути:
- найманим працівником суб'єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з ЄДР станом на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення на отримання допомоги, та відповідає видам, визначеним у Переліку видів економічної діяльності (його має затвердити КМУ),
- або ФОП, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з ЄДР станом на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення на отримання допомоги, та відповідає видам, визначеним у Переліку видів економічної діяльності.
Кому допомога не надаватиметься?
1) Найманим працівникам:
- які на дату звернення працюють у суб'єкта господарювання, що не нарахував ЄСВ за усі місяці відповідного кварталу, а саме:
- які працюють у суб'єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення, не відносився до Переліку видів економічної діяльності;
- які працюють у суб'єкта господарювання за сумісництвом;
- середня заробітна плата яких перевищує тридцять тисяч гривень на місяць. При цьому для обчислення середньої заробітної плати враховуються усі три місяці останнього звітного кварталу, який передує поданню звернення.
2) ФОП, які є застрахованими особами:
Порядок виплати допомоги
Виплата допомоги застрахованим особам здійснюватиметься на підставі заяви застрахованої особи, поданої в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
Передбачається, що оформити заяву можна буде як й під час зимового локдауну через мобільний застосунок "Дія".
Застрахована особа має право звернутися зі заявою про виплату допомоги протягом 30 днів із дня запровадження на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із поширенням COVID-19.
У заяві зазначаються:
Порядок подання та форма заяви про надання допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Перерахування коштів для виплати допомоги з Державного бюджету України здійснюється ПФУ за списками на виплату, наданими Мінцифри в межах сум, які надійшли від головного розпорядника відповідної бюджетної програми, не пізніше наступного операційного дня після їх надходження.
ПФУ подає списки на виплату допомоги застрахованим особам з Державного бюджету України уповноваженому КМУ банку для проведення платежів, який перераховує кошти застрахованим особам не пізніше наступного операційного дня після їх надходження.
Виплата такої допомоги застрахованій особі здійснюється уповноваженим банком на банківський рахунок (у форматі IBAN), зазначений у заяві застрахованої особи.
Порядок формування та перевірки відомостей, а також порядок перерахування допомоги за рахунок Держбюджету та строки її надання, повернення та стягнення у разі подання застрахованою особою недостовірних даних встановлюються КМУ.
Порядок виплати допомоги застрахованим особам відповідно до цього Закону за рахунок коштів місцевих бюджетів визначається органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Відповідальність застрахованих осіб
Застраховані особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги, передбаченої цим Законом.
У разі виявлення недостовірних відомостей, наданих застрахованою особою, на підставі яких було виплачено допомогу, що впливають на право застрахованої особи на її одержання, сума допомоги підлягає поверненню застрахованою особою до Держбюджету та відповідного місцевого бюджету у визначеному КМУ порядку.
Не повернуті добровільно суми, передбачені абзацом другим цієї частини, підлягають стягненню на підставі рішення про відшкодування допомоги, яке видається територіальним органом ПФУ, та є виконавчим документом.
30/03/2021