За фактом подання звітів з ЄСВ не виникає обов’язок здійснювати його сплату, відповідно, його несплата не призводить до виникнення недоїмки
Предметом спору у цій справі стала оцінка правомірності вимоги про сплату ЄСВ з ФОП, яка має третю групу інвалідності й отримує пенсію по інвалідності, проте щороку подавала звіти, в яких самостійно визначала обов’язок зі сплати єдиного внеску.
Верховний Суд виходить з того, що такі особи можуть бути платниками єдиного внеску винятково за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Натомість добровільна участь особи, яка виявила бажання бути платником єдиного внеску, передбачає укладення договору на таку добровільну участь. Подання особою звітів не свідчить про її добровільну участь у цій системі, як наслідок, не свідчить про наявність обов’язку зі сплати ЄСВ.
Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування — це можливість забезпечити страховий стаж та створити умови для збільшення розміру майбутньої пенсії. Якщо особа у певні періоди не сплачувала страхові внески, то єдиною можливістю для включення цих періодів до страхового стажу є добровільна сплата таких внесків.
Отже, добровільна сплата єдиного внеску здійснюється за умови укладення такою особою з податковим органом договору про добровільну участь. Але за встановленими судами обставинами між позивачем і відповідачем не укладався договір про добровільну участь позивача у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, а помилкове подання позивачем звітів за 2013 — 2018 роки не свідчить про його добровільну участь у системі страхування.
Подання позивачем звітів фізичної особи — підприємця не є самостійним визначенням грошових зобов’язань у розумінні п. 57.1 ст. 57 ПКУ, відповідно, ці суми неможливо ототожнити з узгодженими грошовими зобов’язаннями, а тому несплата сум, зазначених у них, не свідчить про виникнення податкового боргу.
Отже, за фактом подання звітів з ЄСВ не виникає обов’язок здійснювати його сплату, відповідно, несплата цих сум не призводить до виникнення недоїмки.
/постанова ВС від 11.02.2020 р. у справі № 240/4809/19
30/03/2020